Basket League: Στην παράταση «λύγισε» το Ρέθυμνο από το Λαύριο

24 February, 2020 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Μεγάλη νίκη (75-77) πήρε το Λαύριο στην πολύ δυνατή έδρα του Ρεθύμνου για το εξ' αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση και εκεί εν τέλει πήραν τη νίκη με παίκτη-κλειδί τον Βασίλη Μουράτο που επέδειξε μεγάλη ψυχραιμία στο τέλος του ματς με τις βολές του. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα μετά από οκτώ σερί επιτυχίες για το Ρέθυμνο, που διαμαρτυρήθηκε εντόνως για το φάουλ που δόθηκε υπέρ του Κάιλ Άλμαν στο τέλος του 40λέπτου. Αυτό το φάουλ έδωσε βολές και μαζί τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Πάντως, η διακοπή του πρωταθλήματος ήταν εμφανές πως επηρέασε τους παίκτες των δύο ομάδων, οι οποίοι έκαναν περισσότερα λάθη από τις ασίστ που έδωσαν. Αμφότερες οι ομάδες είχαν αρνητικό πρόσημο, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται, με 26 ασίστ και 38 λάθη.
Τρομερή εμφάνιση έκανε ξανά για το Ρέθυμνο ο Φράνκαμπ που σημείωσε 31 πόντους, ενώ από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούντζης και ο Ντεκόζι με 13 πόντους ο καθένας.

Ρέθυμνο - Λαύριο 75-77
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65, 75-77.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Μαραγκάκης 2, Χάρις 6 (0/5 τρίποντα), Κάρτερ 13 (3/11 τρίποντα), Γκόρντον 11 (11 ριμπάουντ, 4 τάπες), Φράνκαμπ 31 (7/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Λι 2, Χριστοδούλου (0/9 σουτ), Χότον (6 ριμπάουντ), Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 10 (1/5 τρίποντα), Ραζής.

Λαύριο (Σερέλης): Άλμαν 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μουράτος 7 (1/7 σουτ, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 10 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος (0/3 τρίποντα), Λούντζης 13 (1), Γουάτσον 2 (0/4 τρίποντα), Λεγκίκας, Ντέιβις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 4.