Δήμος Φαιστού: Μήνυμα Δημάρχου για την Εθνική Επέτειο του 1821
![Δήμος Φαιστού: Μήνυμα Δημάρχου για την Εθνική Επέτειο του 1821](/images/made/images/uploads/posts/nikolidakis_856_480_76.jpg)
Aναλυτικά όσα αναφέρει:
Η έναρξη της Επανάστασης του 1821, έρχεται να μας θυμίσει, - εκτός από την σπουδαιότητα της επετείου - και το γεγονός πως για να επιτευχθεί το οποιοδήποτε μεγάλο και σημαντικό αποτέλεσμα, απαιτούνται, οργάνωση, σχεδιασμός, αλλά πάνω απ’ όλα αδελφοσύνη και συνεργασία.
Ο Μάρτιος του 1821 έρχεται παράλληλα να μας υπενθυμίσει την θυσία εκατοντάδων προγόνων μας, αλλά και να αναδείξει, την αποδεδειγμένη πλέον και τεράστια, συμβολή των Μεσαριτών Αγωνιστών, αλλά και όλων των Κρητικών, στον απελευθερωτικό αγώνα.
Ας γίνει η θυσία τους και η προσφορά τους στο Έθνος και την Πατρίδα, παράδειγμα προς μίμηση κι ας αναλογιστούμε όλοι μας, πως σήμερα, περισσότερο παρά ποτέ, έχουμε ανάγκη τις εποικοδομητικές συνεργασίες και την κοινή προσπάθεια για το κοινωνικό καλό.
Δείτε επίσης
- Μια πρωτότυπη μουσικοθεατρική αφήγηση απόψε στο Τυμπάκι
- Nέος δυνατός σεισμός-Αισθητός και στη Μεσαρα
- Λειψυδρία: Χωρίς αντίκρισμα η κήρυξη των δήμων σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης
- Επέτειος 200 χρόνων απο τον θάνατο του αγωνιστή Μιχαήλ Κουρμούλη
- Η πιο ξηροθερμική περιοχή στην Κρήτη η Μεσαρά!