Δύο πέναλτι χρειάστηκε ο ΟΦΗ για να κερδίσει τον ΑΟΤ, που τον κοίταξε στα μάτια.(φωτορεπορταζ)

mesaralive.gr  31 August, 2015 ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

φωτο:mesaralive.gr

Δηλώσεις προπονητών…

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, και με τους 200 περίπου οπαδούς του ΟΦΗ να δίνουν παλμό στην εξέδρα, διεξήχθη το επετειακό φιλικό ανάμεσα στον ΑΟΤ και τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Τυμπακίου δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι καθώς αρκετοί ποδοσφαιριστές, (κυρίως μικρής ηλικίας), έπαιζαν φοβισμένα σκεπτόμενοι το μέγεθος του αντιπάλου.

Ευτυχώς αυτός ο φόβος δεν κράτησε πολύ χάρη στο τεχνικό τιμ της ομάδας του Τυμπακίου.

Αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΤ κατέβηκε με αμυντικογενές σύστημα, με αποτέλεσμα η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας να μη λειτουργεί σωστά.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 23’ ο Περογαμβράκης να κερδίσει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φραγκουλάκης, κάνοντας το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του ΑΟΤ μπήκε πιο επιθετικογενής, με την είσοδο των Τριάντη και Αναγνωστάκη, και στο 51’ ο Χριστοδουλάκης Γιάννης έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ προσπάθησε να απειλήσει, αλλά μία η αστοχία των παικτών του, και μία ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ Κωνσταντουλάκης, δεν τον άφησαν.

Όλα αυτά μέχρι το 76’ που ο ΟΦΗ με τον Ευσταθίου κέρδισε δεύτερο πέναλτι, με τον Περογαμβράκη να ευστοχεί από τα 11 βήματα κάνοντας το 1-2.

Στη συνέχεια του αγώνα στο 83’ ο διαιτητής Ζαχαριουδάκης έκλεισε τα μάτια σε καθαρό χέρι των παικτών του ΟΦΗ μέσα στην περιοχή.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

Δικαιολογημένα παράπονα από τους ανθρώπους του ΑΟΤ για τη διαιτησία του κ. Ζαχαριουδάκη, καθώς στα δυο πέναλτι του ΟΦΗ είχε τα μάτια ορθάνοιχτα, ενώ στο χέρι των παικτών του ΟΦΗ τα έκλεισε.

Ευχαριστημένοι με την απόδοση της ομάδας τους έφυγαν οι φίλαθλοι του ΑΟΤ, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φίλοι του ΟΦΗ έφυγαν δυσαρεστημένοι αλλά με την γλύκα της νίκης.

Για ακόμα μια φορά η απόδοση των παικτών του ΟΦΗ προβλημάτισε.

Συγκρατημένα χαμόγελα από τον Γιάννη Τάτση για την απόδοση των παικτών του, ιδιαίτερα των μικρών 16ριδων και 17ριδων

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

Μουράτ Σεροπιάν

Εξακολουθώ να λέω ότι ήταν ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι. Έπαιξαν όλα τα παιδιά και αυτό θέλαμε.

Δημιουργήσαμε πολλές φάσεις, αλλά ήμασταν κακοί στο τελείωμα. Αυτό είναι θέμα δουλειάς.

Τα παιδιά που μπήκαν στις πτέρυγες μας έδωσαν πνοή, όπως και ο Περογαμβράκης στην επίθεση. Μας λείπει η «χημεία».

Αυτό χρειαζόμαστε και το προσπαθούμε μέσα από τη δουλειά και τα φιλικά που κάνουμε.

Έχουμε και αρκετούς τραυματισμούς.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που είναι η δύναμη του ΟΦΗ.

Το καταλαβαίνουν και τα παιδιά αυτό. Τραγουδούσαν 90 λεπτά για την ομάδα.

Ψάχνουμε ακόμη το δρόμο μας για να γίνουμε πιο επιθετική ομάδα. Είναι θέμα χρόνου και χημείας αυτό. Και θα το βρούμε όλοι μαζί.

Γιάννης Τάτσης

Στο πρώτο ημίχρονο λειτουργήσαμε καλά στην άμυνα και έμεινα ευχαριστημένος. Δεν ήμασταν καλοί στο επιθετικό κομμάτι.

Στην μετάβαση στην επίθεση, αλλά και στην φάση κατοχής της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε καλύτερα στην επίθεση, αλλά όχι τόσο καλά στο αμυντικό κομμάτι.

Τελειώσαμε το παιχνίδι με τρία παιδιά γεννημένα το 1998.

Βρίσκομαι στο Ηράκλειο για προσωπικούς λόγους και ήθελα να το συνδυάσω αυτό με κάτι που αγαπώ, όπως είναι το ποδόσφαιρο και η προπονητική.

Βρίσκομαι σε μια οργανωμένη ομάδα και στόχος είναι να μπορέσουμε να αναδείξουμε τα νέα παιδιά που έχουμε και να κάνουμε μια καλή πορεία στην Α1 ΕΠΣΗ.