Euroleague: Χτίζει σερί και χαρακτήρα ο ΠΑΟ (HL)

18 November, 2023 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο Παναθηναϊκός... πέταξε από πάνω του την αμφισβήτηση που δέχθηκε για 31 λεπτά και με ένα εξωπραγματικό τελευταίο εννιάλεπτο πήρε στο ΟΑΚΑ την τρίτη διαδοχική νίκη του στη Euroleague, δίνοντας θετικό πρόσημο στο ρεκόρ του (5-4). Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 90-76 της Βίρτους Μπολόνια, για την 9η αγωνιστική, «προσγειώνοντας» απότομα τους Ιταλούς (ρεκόρ 6-3), οι οποίοι προέρχονταν από τον θρίαμβο στον ιταλικό «εμφύλιο» με την Αρμάνι Μιλάνο.

Ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραψε στο 31΄ το 62-67 υπέρ της Βίρτους, όταν ο Παναθηναϊκός γύρισε τον... διακόπτη και βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 20-3 μέχρι το 38΄, εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά (82-70), η οποία δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το φινάλε από τους Ιταλούς, που είχαν μείνει αποσβολωμένοι από το ξέσπασμα των «πράσινων».

Ο Ντίνος Μήτογλου αποτέλεσε και πάλι τον εμπνευστή της αντεπίθεσης, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), 10 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής, παρασύροντας ταυτόχρονα τους Κώστα Σλούκα (11π., 4ασ.), Τζέριαν Γκραντ (7π., 7ασ.) και Ματίας Λεσόρ (10π., 9ρ.).

Πρώτη θετική εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν (11π., 2κλ.), ενώ το «τριφύλλι» είχε ακόμη δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι 10π., Λούκα Βιλντόσα 11π.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποψινή ήταν 200ή νίκη του τεχνικού των «πράσινων», Εργκίν Αταμάν, στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, έχοντας καθίσει στους πάγκους των Μοντεπάσκι Σιένα, Ούλκερ, Φορτιτούντο Μπολόνια, Εφές, Γαλατασαράι και Παναθηναϊκό.

Από τη Βίρτους ξεχώρισε ο Μάρκο Μπελινέλι με 20 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Τόκο Σενγκέλια με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με ενεργοποιημένη την επιθετική λειτουργία, όχι όμως και την αμυντική, αδυνατώντας να εξαργυρώσει τη δυναμική εκκίνηση του και βλέποντας τον Μπελινέλι από την περιφέρεια και τον Σενγκέλια κοντά στο καλάθι να κρατάει σε απόσταση αναπνοής τη Βίρτους (21-15 στο 10΄).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να απολαμβάνει τη θετική αναλογία ασίστ-λαθών και στο 16΄ βρέθηκε ακόμη και στο +8 (34-26), πριν η Βίρτους βρει τα μακρινά σουτ και πλησιάσει στο ημίχρονο στο -3 (45-42).

Με τον Μπελινέλι να μην μπορεί να περιοριστεί από την «πράσινη» άμυνα, οι Ιταλοί πέτυχαν την ανατροπή στο 23΄ (47-48) και έδειχναν αποφασισμένοι για ένα μεγάλο «διπλό», απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε «σφυγμό» μόνο από τις ενέργειες του Βιλντόσα στην επίθεση.

Η Βίρτους διατήρησε το ρυθμό της και στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν ξέφυγε με +5 (62-67). Ωστόσο, τα λάθη των Ιταλών που ακολούθησαν και οι βεβιασμένες ενέργειες τους στην επίθεση, έδωσαν ώθηση στον Παναθηναϊκό και με τον Μήτογλου σε θέση οργανωτή της «πράσινης» αντεπίθεσης το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι, κράτησε για περίπου πέντε λεπτά τους φιλοξενούμενους χωρίς καλάθι και με επιμέρους σκορ 20-3 έγραψε στο 38΄ το μη αναστρέψιμο 82-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ - Ντιφάλα -Κορτές.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2), Μπαλτσερόφσκι 10, Σλούκας 11, Γκραντ 7 (1), Ναν 11, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1), Μήτογλου 24 (3), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5), Παγιόλα 7 (1), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17, Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.