Γιορτάζει σήμερα η Αγία Αικατερίνη-Μεγάλη μέρα για το Τυμπάκι
![Γιορτάζει σήμερα η Αγία Αικατερίνη-Μεγάλη μέρα για το Τυμπάκι](/images/made/images/uploads/posts/_Αικατερίνη_1_856_570_76.jpg)
Ο φετινός εορτασμός δε θυμίζει σε τίποτα αυτούς των περασμένων ετών ,με το φόβο της πανδημίας να επισκιάζει τα πάντα
Με τους πιστούς για μια ακόμα φορά,ελέω περιοριστικών μέτρων, τιμαται σήμερα η χάρη της Αγίας Αικατερίνης και με την ελπίδα ότι θα ζήσουμε ξανά τις εικόνες του πρόσφατου παρελθόντος, με τον κόσμο απο την ενορία και όλο το Τυμπάκι να κατακλύζει τον σημαιοστολισμένο ναό για την καθιερωμένη πανηγυρική θεία λειτουργία.
![](/images/made/files/uploads/general/76727088_672887806450531_6554853253203361792_n_637_358_76.jpg)
![](/images/made/files/uploads/general/76912364_583304219102846_5588308963893444608_n_637_358_76.jpg)
![](/images/made/files/uploads/general/78158997_2022388157864090_6175111572243873792_n_637_358_76.jpg)
![](/images/made/files/uploads/general/77177526_1616826255126973_5093480546156150784_n_637_358_76.jpg)
![](/images/made/files/uploads/general/76713934_2552856978130783_1596978967909236736_n_637_358_76.jpg)
Για την Ιστορία..
Η ανέγερση του ναού στο Τυμπάκι πραγματοποιήθηκε το 1974 από την Αικατερίνη Χονδράκη,ενω πρώτος ιερέας, ό οποίος συνεχίζει,μεχρι και σήμερα να ιερουργεί,έχοντας συνδέσει το όνομα του με την εκκλησία,ήταν ο πατήρ Ευάγγελος Μηλολιδάκης,ο οποίος εδώ και χρόνια έχει στον πλευρό του συνοδοιπόρο τον πατέρα Γεώργιο Τσιπέλη.Δυο εμβληματικές μορφές που συνθέτουν ένα εξαιρετικό δίδυμο και βρίσκονται πάντα δίπλα στους πιστούς της ενορίας.
"Αγία Αικατερίνα μου με την υπομονή σου ,όλο τον κόσμο φώτισε σήμερα στη γιορτή σου"
Χρόνια πολλά σε όλους!
Δείτε επίσης
- Μια πρωτότυπη μουσικοθεατρική αφήγηση απόψε στο Τυμπάκι
- Nέος δυνατός σεισμός-Αισθητός και στη Μεσαρα
- Λειψυδρία: Χωρίς αντίκρισμα η κήρυξη των δήμων σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης
- Επέτειος 200 χρόνων απο τον θάνατο του αγωνιστή Μιχαήλ Κουρμούλη
- Η πιο ξηροθερμική περιοχή στην Κρήτη η Μεσαρά!