Μεγάλη νίκη της Εθνικής μας με 75-70 επί της Μ. Βρετανίας

Ρεπορτάζ: Μηλιαράκη Νίκη  26 February, 2018 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Καθοριστικός στο φινάλε ο Μπουρούσης

Φοβερή ατμόσφαιρα από περίπου 4.500 Κρητικούς

Η Εθνική μας διατήρησε το αήττητο σερί της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς επικράτησε δύσκολα με 75-70 της Μ. Βρετανίας στο κλειστό στα Δύο Αοράκια παρουσία περίπου 4.500 φιλάθλων.

Το παιχνίδι… έσπασε καρδιές καθώς οι Βρετανοί αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για την Εθνική μας ομάδα, η οποία ως το φινάλε κυνηγούσε το σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο παίρνοντας σημαντικούς πόντους από τον Μπουρούση κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη καθώς τα αποτελέσματα θα μεταφερθούν και στην επόμενη φάση των προκριματικών.

Η Μ. Βρετανία έβρισκε πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμα και με 8 πόντους (7-15) στο 4’:20’’. Η Εθνική μας ανέβασε την πίεση, ανάγκασε σε λάθη τους αντιπάλους της και μείωσε σε 14-15 και 20-21, όμως με το καλάθι του Ατσάρα το δεκάλεπτο έληξε 20-23. Οι Άγγλοι συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι της Εθνικής μας με αποτέλεσμα να ανεβάσουν και πάλι την υπέρ τους διαφορά που έφτασε ξανά τους 8 πόντους (25-33) στο 15’. Δύο τρίποντα από Γιαννόπουλο και Σάκοτα έδωσαν ώθηση στη «γαλανόλευκη» να μειώσει σε 33-35, ενώ με το καλάθι του Κόνιαρη ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 39-39 1’:11’’ πριν το ημίχρονο. Από εκεί και μετά, όμως οι διεθνείς μας έμειναν άποντοι και με ένα σερί 0-7 η Μ. Βρετανία έκλεισε το 20λεπτο προηγούμενη με 39-46!

Η «γαλανόλευκη» περιόρισε αισθητά τους Βρετανούς στην 3η περίοδο, μάζεψε τη διαφορά, μείωσε σε 45-46 και 47-48, όμως δεν είχε σταθερότητα στην απόδοσή της και η Μ. Βρετανία διατήρησε τα ηνία ως και 27’’ πριν το 30λεπτο όταν με δύο βολές του Γκίκα η Εθνική μας πήρε για πρώτη φορά κεφάλι το σκορ με 56-55! Το δεκάλεπτο, όμως έληξε 56-58 χάρη το τρίποντο του Νέλσον 3’’ πριν το φινάλε.

Για γερά νεύρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Η Εθνική μας προηγήθηκε με 64-62 με μία βολή του Βασιλόπουλου, όμως οι Βρετανοί ξαναπήραν τα ηνία (66-67) με τρίποντο του Μάρεϊ στο 38’. Με τρεις πόντους του Μπουρούση η Εθνική μας προηγήθηκε με 69-67 στα 48’’, ενώ ο Λαρισαίος σέντερ έκλεψε στη συνέχεια. Δεν πρόσεξε όμως και ο Ολασενί του πήρε την μπάλα κερδίζοντας και το φάουλ 35’’,5 πριν το τέλος. Με 1/2 βολές μείωσε σε 69-68, όμως η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Ελλάδας χάρη στο γκολ φάουλ του Μπουρούση (72-68) που στη συνέχεια πήρε και το ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Νέλσον, ενώ του έγινε φάουλ στα 10’’. Με 1/2 βολές έκανε το 73-68, ενώ ακολούθησε αχρείαστο φάουλ του Βασιλόπουλου στον Μάρεϊ που με 2/3 βολές έκανε το 73-70 στα 6’’,5.

Ακολούθησε φάουλ στον Αθηναίου που με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-46 (ημλίχ.), 56-58, 75-70.

ΕΛΛΑΔΑ (Θ. Σκουρτόπουλο): Κατσίβελης 2, Λαρεντζάκης 3, Κόνιαρης 4, Αθηναίου 14 (1), Μπουρούσης 13 Μαργαρίτης 12 (1), Σάκοτα 3 (1), Βασιλόπουλος 15, Μαυροειδής 2, , Γκίκας 2, Γιαννόπουλος 3 (1).

Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Α. Λορένθο): Ολασενί 11, Σάουντερς 1, Λόρενς, Οκερέαφορ 9 (1), Νέλσον 12 (2), Κλαρκ 16, Μάρεϊ 9 (1), Φίλιπ 4, Μπόατενγκ 2, Γκίλκριστ, Τζόνσον 1, Ατσάρα 5 (1).