Super League: Συνέχισαν με νίκες Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ (HL)

28 August, 2023 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Το δεύτερο διαδοχικό του «τρίποντο» σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Super League, πήρε ο Ολυμπιακός στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», πραγματοποιώντας ένα ιδανικό «ζέσταμα» ενόψει της εκτός έδρας ρεβάνς με την Τσουκαρίτσκι, για τα play off του Europa League (31/8).

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 4-0 τον Ατρόμητο, με τους Περιστεριώτες να μην παίρνουν... ανάσα στην πρεμιέρα τους στο εφετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών με δύο τέρματα (32΄, 49΄) ο Γιώργος Μασούρας, ενώ από ένα σημείωσαν οι Μαντί Καμαρά (45΄) και Κίνι (77΄).

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον τερματοφύλακα τους, Παναγιώτη Τσιντώτα, να αποβάλλεται στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη (μπλόκαρε την μπάλα, αλλά σύρθηκε εκτός περιοχής μαζί της).

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με το... καλησπέρα στον αγωνιστικό χώρο και μετά από σερί χαμένες ευκαιρίες, άνοιξε το σκορ στο 32΄. Ο Ελ Κααμπί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και η μπάλα κατέληξε στον Κίνι, με τον τελευταίο να σουτάρει μέσα από την περιοχή χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά από κόντρες, όμως, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν και πάλι δίχτυα...

Ο Ρέτσος έκανε την βαθιά μπαλιά προς τον Μασούρα στην περιοχή, με τον τελευταίο να στρώνει στον Ελ Κααμπί. Ο Τσιντώτας απέκρουσε, αλλά ο Μαντί εκτέλεσε για το 2-0.

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Ολυμπιακός σφράγισε το «τρίποντο» με τον Μασούρα να πανηγυρίζει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στον αγώνα.

Μετά από κλέψιμο του Έλληνα επιθετικού, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, η άμυνα του Ατρομήτου δεν λειτούργησε και ο Μασούρας που ακολουθούσε, πήρε την κατοχή και σκόραρε, ανεβάζοντας τον δείκτη στο 3-0.

Με τον ρυθμό να πέφτει, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο της κατοχής, οι γηπεδούχοι έβαλαν το... κερασάκι στην τούρτα με τον Κίνι, ο οποίος στο 77΄ πήρε το... ριμπάουντ από το άστοχο σουτ του Αλεξανδρόπουλου και την απόκρουση του Τσιντώτα και από τα αριστερά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τσιντώτας (90+4΄ με 2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμαρά - Φρίντγιονσον, Ασεβέδο, Τσιντώτας

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόη, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Μ.Καμαρά (72' Αλεξανδρόπουλος), Σκάρπα (84' Μπρίνιτς), Φορτούνης (58' Καρβάλιο), Μασούρας (57' Μπιέλ), Ελ Κααμπί (71' Ελ Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Τσακμάκης (59' Αθανασίου), Ασεβέδο, Φριντγιόνσον, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Ρομπάιγ (73' Τριμμάτης), Βέργος (66' Αντζιέλσκι), Γιουμπιτάνα (59' Ντιρκς).

Aπόλυτος ΠΑΟΚ στην Τούμπα\

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς για τη Super League σημείωσε ο ΠΑΟΚ που, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε με 2-1 της Κηφισιάς στην Τούμπα.

Το χαμένο πέναλτι του Αντρίγια Ζίβκοβιτς (25’) δε στοίχισε στους Θεσσαλονικείς που πανηγύρισαν το γκολ του Στέφανου Τζίμα (45’+2’) και το αυτογκόλ του Λούκα Τσάπαν (78’).

Ενδιάμεσα, ο Γιάννης Μασούρας είχε ισοφαρίσει με ένα ιστορικό γκολ για την ομάδα του Βορείων Προαστίων, που ωστόσο δεν έφτασε για να τους δώσει και τον πρώτο βαθμό στη μεγάλη κατηγορία.

Οι «ασπρόμαυροι», με έξι αλλαγές στη σύνθεσή τους σε σχέση με το ματς της περασμένης Πέμπτης στο Εδιμβούργο, πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Ευκαιρίες, όμως, δεν ήταν εύκολο να δημιουργήσουν.

Στο 14’ ο Ογκμουντουρ Κρίστινσον σταμάτησε την προβολή του Τζίμα ενώ οκτώ λεπτά μετά, ο VARίστας Ευάγγελος Μανούχος κάλεσε τον διαιτητή να δει το μαρκάρισμα του Νίκου Βαφέα στον Ζίβκοβιτς.

Ο Κωνσταντίνος Τσέτσιλας εν τέλει έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο παθών νικήθηκε από τον Κρίστινσον.

Ο οποίος κρατούσε όρθια την Κηφισιά μέχρι και τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο λεπτό τους, ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε το σουτ του Τόμας Μουργκ, αλλά στην επαναφορά ο Τζίμας πρόλαβε άπαντες για το 1-0.

Δεύτερο επαγγελματικό γκολ του 17χρονου, στην παρθενική του συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα.

Χωρίς να πείθει ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ευκαιρίες, όμως, δε δημιουργούσε. Η Κηφισιά, μην έχοντας κάτι να χάσει, άρχισε να παίρνει θάρρος και μέτρα στο γήπεδο.

Και στο 75’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Μασούρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη έξοδο του Ντομινικ Κοτάρσκι στη σέντρα του Λούμορ Αγκμπενιένου.

Το παρθενικό γκολ της, πάντως, στη μεγάλη κατηγορία, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν το χάρηκε πολύ. Στο 77’ ο Κάλεντ Νάρεϊ, που είναι προ των πυλών της εξόδου από την Τούμπα, σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Τσάπαν σημάδεψε σωστά, όμως σε λάθος εστία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον μετά το γύρισμα του Ραχμάν Μπάμπα.

Έστω και με αυτό τον αγχωτικό τρόπο, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε το 2x2 στην Τούμπα - είχε προηγηθεί το άνετο 3-0 επί του Αστέρα Τρίπολης - και με ανεβασμένη ψυχολογία περιμένει τη Χαρτς την ερχόμενη Πέμπτη (31/8, 20:30) για να σφραγίσει το εισιτήριο για τους ομίλους του UEFA Europa Conference League.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς)

Κίτρινες: Κωνσταντέλιας - Βαφέας, Πέιος, Κρίστινσον, Οζέγκοβιτς, Σάκιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74’ Λύρατζης), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Οζντόεφ, Μουργκ (68’ Νάρεϊ), Α. Ζίβκοβιτς (63’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τζίμας (74’ Τόμας).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Πέιος (84’ Νίνης), Παπασάββας, Ιλιεφ (64’ Ιπαλίμπο), Οζέγκοβιτς, Μασούρας (84’ Αντερέγκεν), Τετέι.

*Ο βοηθός του Γιάννη Αναστασίου, Ανδρέας Σκέντζος, αποβλήθηκε στο 78’ διαμαρτυρόμενος πως το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ ξεκίνησε από φάουλ.