Euroleague: Βίοι αντίθετοι για Ολυμπιακό και ΠαναθηναΪκό (HL)

16 October, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

ΟΟλυμπιακός ενδεχομένως υποτίμησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας που για 15 λεπτά έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες. Ένα ξέσπασμα όμως από το 25' και μετά οδήγησε τους Ερυθρόλευκους σε μια άνετη νίκη στη Euroleague.

Τρομερός Σλούκας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-68, επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα και δείχνει από νωρίς ότι βρίσκεται σε τροχιά οχτάδας (3-1 ρεκόρ). Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους (4/5 2π., 3/5 3π.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Λαρεντζάκης (13π.), Βεζένκοφ (12π.) και Παπανικολάου (10π.). Για την Ζαλκγίρις που παραμένει χωρίς νίκη στη διοργάνωση (0-4) πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ήταν ο Μουντιάι.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Μόσχα για το δύσκολο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ (22/10, 20:00), έχοντας ενδιάμεσα το ματς για το ελληνικό πρωτάθλημα στο ΣΕΦ με τον Προμηθέα Πάτρας (17/10, 17:00).

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στο ξεκίνημα του ματς, ενώ ήταν και αναποτελεσματικός σττην άμυνα με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (12-23). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου με τη λιθουανική ομάδα να φτάνει μέχρι και το +14 (17-31) αλλά με τους Ερυθρόλευκους να αντιδρούν και να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο ημίχρονο (36-39).

Στο 24' η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε προβάδισμα στο σκορ (45-43) και δεν το ξαναέχασε μέχρι τέλους. Από το -3 του ημιχρόνου, τελείωσε την περίοδο στο +14 (63-49) με το επί μέρους σκορ να είναι 27-10. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τον Ολυμπιακό να κάνει διαχείριση και να τελειώνει το ματς στο +15 (83-68).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 36-39, 63-49, 83-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίσ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 12 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 7 (1/1 τρίποντο)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νίμπο 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουντιέι 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλνιέτις 6(1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλάκνις 14 (4/5 τρίποντα), Κάβανο 8, Γκιφάι, Ουλανόβας

Κατηφόρα στη Μαδρίτη για τον εξάστερο

Εξαρχής η αποστολή του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη ήταν δύσκολη λόγω της διαφοράς ποιότητας. Οι Πράσινοι όμως το παράκαναν με τη... χαλαρότητά τους και η Ρεάλ επιβεβαίωσε με απλό και πειστικό τρόπο τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας άνετα και δίχως ιδρώτα με 88-65 του Τριφυλλιού για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Περιμένοντας το... μοιραίο

Ο Παναθηναϊκός, που απογοητεύτηκε νωρίς και παράτησε το παιχνίδι περιμένοντας απλώς τη μοίρα του και την κόρνα της λήξης, υπέστη μια βαριά ήττα και υποχώρησε στο 1-3 στη βαθμολογία. Αντιθέτως, η Ρεάλ παρέμεινε στα ψηλά... πατώματα με 3-1 νίκες. Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο επιβλητικός Έντι Ταβάρες (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 31 στο ranking), με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε (14π., 7ρ.) και τον Αλμπέρτο Αμπάλδε (16π.) να τον ακολουθούν.

Εκείνος που... διασώθηκε για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Ντάριλ Μέικον (18π.), ενώ και οι Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 6ρ.) - Κέντρικ Πέρι (10π., 4ρ., 5ασ.) γέμισαν τη στατιστική τους. Ωστόσο, με το δίδυμο των Νεμάνια Νέντοβιτς - Ιωάννη Παπαπέτρου να μένει στα... ρηχά, ήταν δεδομένο πως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι στο «WiZink Center».

Από το πρώτο λεπτό η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε μέχρι τέλους. Ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε απ' την πρώτη περίοδο με τους Μερένχες νωρίς-νωρίς να βρίσκονται στο +12, διαφορά με την οποία τελείωσαν το δεκάλεπτο (30-18). Με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 12 και 17 πόντων, η Ρεάλ τελείωσε το ημίχρονο στο 42-30.

Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ο Παναθηναϊκός κατά την τρίτη περίοδο ήταν να φτάσει μέχρι το -8 αλλά και πάλι οι Μαδριλένοι δεν έδειξαν καμία διάθεση για περιπέτειες κλείνοντας και το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (62-50). Οι Πράσινοι μείωσαν στους δέκα με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αλλά η Ρεάλ και πάλι πάτησε... γκάζι φτάνοντας μέχρι και τους +23 πόντους (82-59), προτού κλείσουν το ματς με άνεση στο 88-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς - Γκος 4 (4 ασίστ, 4 λάθη), Κοζέρ 8 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 3 (1/5 σουτ, 7 ασίστ), Φερνάντεθ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αμπάλδε 16 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάνγκα, Αλοθέν, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 17 (5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 14 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέικον 18 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κασελάκης, Γουάιτ 6 (2), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος.