Euroleague: Ήττα και στο Τελ Αβιβ για τον διπρόσωπο ΠαναθηναΪκό (hl)

22 October, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο Παναθηναϊκός επί τρεις περιόδους είχε μείνει στα... αποδυτήρια. Ήταν άφαντος στο Τελ Αβίβ. Ωστόσο, στο φινάλε κατέβαλε υπερπροσπάθεια για τη μεγάλη αντεπίθεση, έφτασε από το -20 στο -2 αλλά του έλειπε ακόμη ένα λεπτό για να νικήσει τη Μακάμπι στη Euroleague και να σπάσει την κατάρα των εκτός έδρας αγώνων (77-73).

Ο Παναθηναϊκός για 32' δεν βλεπόταν στο Ισραήλ και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε να προηγείται με +20, δείχνοντας πως θα «καθαρίσει» εύκολα το ματς της 5ης αγωνιστικής. Μέχρι εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» δεν έβρισκε σκορ με τίποτα, είχε τους πρωταγωνιστές του να κινούνται σε... ρηχά νερά και δεν έδειχνε κανένα σημάδι βελτίωσης.

Τελικά, ως δια μαγείας, στο τελευταίο 8λεπτο οι «πράσινοι» πάτησαν το... γκάζι. Βάζοντας 33 πόντους στην 4η περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε σε απόσταση αναπνοής, αλλά η Μακάμπι ήταν πιο ψύχραιμη, ευστόχησε σε κρίσιμες βολές και τελικά πήρε την νίκη, που την ανέβασε στο 3-2. Αντιθέτως, η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 1-4 στο ντεμπούτο του Γιόγκι Φερέλ (3π., 3ασ., 1λ. σε 10').

Ο Τζέιμς Νάναλι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (18π., 6ρ.), με τον Σκότι Ουίλμπεκιν (16π., 7ρ., 4ασ. και 3/4β. στο τελευταίο λεπτό) και τον Ντέρικ Ουίλιαμς (11π.) να τον ακολουθούν. Για τον Παναθηναϊκό σπουδαία προσπάθεια έκαναν ο Ντάριλ Μέικον (17π.), ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15π., 6ρ., 3ασ. και δύο τρίποντα στο φινάλε) και ο Οκάρο Ουάιτ (14π.), με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να μπαίνει πολύ άστοχος στο ματς, αλλά να τελειώνει με 13 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παρκέ, έβγαλε μεγάλες άμυνες στο μισό της πρώτης περιόδου αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -6 (19-13). Η Μακάμπι λειτούργησε ακόμη καλύτερα κατά τη δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους (33-23 το ημίχρονο).

Οι Ισραηλινοί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στο +15 (55-40), ενώ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου βρέθηκαν μέχρι και το +20 (64-44). Κάπου εκεί, έστω κι αργά, ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε κι άρχισε την αντεπίθεση. Με ένα 12-0 το Τριφύλλι πλησίασε στο 64-56, ενώ παίζοντας τρομερό μπάσκετ στο φινάλε τους ματς πλησίασε μέχρι και τους δύο πόντους (75-73) κάνοντας ένα επί μέρους 29-11! Ο Γουίλμπεκιν όμως διατήρησε την ψυχραιμία του στο τέλος και χάρισε στη Μακάμπι και στον Γιάννη Σφαιρόπουλο μια σημαντική νίκη με 77-73

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σόρκιν 9 (4/4 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι (0/7 σουτ), Μέικον 17 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φέρελ 3 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14 (4/6 τρίποντα), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Έβανς 2, Σαντ Ρος.