Euroleague: Πικρή γεύση για Ολυμπιακό και Παναθηναικό

16 January, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Black Friday για τους «αιώνιους»

Τραυματική και επίπονη ήταν η πρώτη εμπειρία του Οντεντ Κάτας στον πάγκο του Παναθηναϊκού καθώς οι «πράσινοι» υπέστησαν βαρύτατη ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενερμπαχτσέ με 100-74! Ουσιαστικά, το «τριφύλλι» ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα κι έκτοτε παραδόθηκε στις ορέξεις της τουρκικής ομάδας που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ πανηγυρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στη Euroleague. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός, που παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία με ρεκόρ 6-13, απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι έχει μεγάλες αδυναμίες για τις οποίες καλείται να βρει λύσεις άμεσα ο Ισραηλινός κόουτς.

Ο ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό Γιώργος Παπαγιάννης (10π.) χρησιμοποιήθηκε μόνο για 17'55'', ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε ένα βράδυ που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα με 1/9 σουτ. Ο Άαρον Ουάιτ (11π., 3ρ.) και ο Ντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.) ήταν τα μοναδικά... κέρδη της ελληνικής ομάδας, με τον τραυματία Χάουαρντ Σαντ Ρος (10π., 3ρ.) να προσπαθεί όσο μπορεί.

Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε διαφορά ενός πόντου (13-12) από τη Φενέρ, που όμως πάτησε γκάζι στη συνέχεια και στα επόμενα πέντε λεπτά βρέθηκε στο +19 (31-12) με ένα εκπληκτικό σερί 18-0! Καταστροφικό πεντάλεπτο για τον Παναθηναϊκό που γκρέμισε ό,τι καλό προσπάθησε να χτίσει στο ξεκίνημα του ματς. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και κατόρθωσε να κλείσει την ψαλίδα στους οχτώ πόντους (38-30) αλλά και πάλι η Φενέρ ξέφυγε κι έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (48-34). Στο πρώτο μισό του αγώνα μόνο ο Παπαγιάννης και ο Γουάιτ ξεχώρισαν με οχτώ πόντους σε αντίθεση με τον Νέντοβιτς που είχε 0/5 σουτ.

Το ίδιο... έργο παίχτηκε και στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Φενέρ και κυρίως να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά παρά τις αλλαγές του Κάτας σε σχήμα και πρόσωπα. Εξ ου και η εκτόξευση της διαφοράς μέχρι και τους 22 πόντους (72-50) προτού ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στους 19 (74-55). Τίποτα δεν άλλαξε στην εικόνα του ματς (και) στην τέταρτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να καταρρέει ολοκληρωτικά και να χάνει με 100-74 όντας κάκιστος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Φενερμπαχτσέ: Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

Παναθηναϊκός: Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).

Επαιξε με τη φωτιά και κάηκε στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε στο ΣΕΦ από τη Βιλερμπάν με 63-69. Η άπειρη και άγουρη αλλά αθλητική και ταλαντούχα γαλλική ομάδα έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε τα αμέτρητα λάθη της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη που τη φέρνει στο 6-13 στη Euroleague. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός που βρισκόταν στο όριο της οχτάδας υποχώρησε στο 10-9 χάνοντας ένα ματς που ήταν από τα θεωρητικά εύκολα. Με 63 πόντους ωστόσο κανείς δεν μπορεί να περιμένει ότι θα κερδίσει στην έδρα του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήρε μικρό προβάδισμα (12-6) με τον Σλούκα να μετράει νωρίς-νωρίς πέντε ασίστ! Η Βιλερμπάν όμως αντέδρασε, αντεπιτέθηκε και έφερε το ματς στα ίσια στο φινάλε της πρώτης περιόδου (17-17). Η γαλλική ομάδα συνέχισε εξίσου καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο προκαλώντας προβλήματα επιθετικά στον Ολυμπιακό, που για αρκετή ώρα κυνηγούσε να περάσει μπροστά αλλά ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -1 (33-34).

Τα λάθη και οι κακές επιλογές και στις δυο πλευρές του γηπέδου συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό και στην τρίτη περίοδο κατά τη διάρκεια της οποίας η Βιλερμπάν όχι μόνο δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα αλλά βρέθηκε και στο +7 (38-45). Είναι ενδεικτικό ότι ο Ολυμπιακός είχε μόλις τρία λάθη στη διάρκεια του α' ημιχρόνου κι έκανε μαζεμένα οχτώ λάθη σε οχτώ λεπτά στην τρίτη περίοδο, που τελικά τελείωσε στο 42-51 με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (+9) μέχρι εκείνο το σημείο.

Η Βιλερμπάν άρχισε την τελευταία περίοδο με τρίποντο (42-54) αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε να αντιδρά και με καλάθια των ΜακΚίσικ, Χάρισον και Σπανούλη μείωσε σε 49-54. Ο,τι κι αν έκανε ωστόσο ο γενικά άστοχος Ολυμπιακός, η «καυτή» Βιλερμπάν έβρισκε απάντηση φτάνοντας ξανά στο +10 (53-63) τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για την τελική αντεπίθεση στο τέλος του ματς μειώνοντας στους τέσσερις πόντους στα 16,4'' αλλά δεν απέφυγε μια οδυνηρή ήττα που αποτελεί πισωγύρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

Ολυμπιακός: Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Βιλερμπάν: Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)