Και στους Αυξέντιους Αγώνες ο ΕΕΣ Μοιρών (φωτο)
![Και στους Αυξέντιους Αγώνες ο ΕΕΣ Μοιρών (φωτο)](/images/made/images/uploads/posts/_Αγώνες3_856_642_76.jpg)
Φωτο: mesaralive.gr
Άλλη μια δράση που κάλυψε υγειονομικά ο ΕΕΣ Μοιρών
Πραγματοποιήθηκαν για άλλη μια χρονιά οι «Αυξέντιοι Αγώνες- Μινωικά Αθλήματα» την περασμένη Κυριακή 29 Ιουλίου. Μια διοργάνωση του Πολιτιστικού & Εξωραϊστικού Συλλόγου Πιρουνιανών «Αξέντι» (Αγία Βαρβάρα Ηρακλείου) με στόχο την ανάδειξη της ευρύτερης περιοχής του Αξεντίου και των Πιρουνιανών προκειμένου όλοι οι συμμετέχοντες αλλά και οι απλοί επισκέπτες να γνωρίσουν τα ιστορικά – θρησκευτικά μνημεία της περιοχής (Αγιος Γεώργιος Χωστός 11ος αι., Ι.Ναός Αγ. Πνεύματος 16ος αι., Ερείπια Αγίου Αυξεντίου 10ος αι., Μινωικά μονοπάτια και λαξευτά πατητήρια, Νερόμυλος). Ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου 5 Εθελοντές του Ε.Ε.Σ. Μοιρών έδωσαν το παρόν και προσέφεραν τις υπηρεσίες τους καλύπτοντας υγειονομικά τα αγωνίσματα. Υπήρχε αγώνας δρόμου 7χλμ. σε χωματόδρομο και μινωικά μονοπάτια, πεζοπορία 7χλμ στην ίδια διαδρομή, αγώνας 800μ. για παιδιά, Κρητικό Βόλι, Άλμα εις μήκος και Ελληνορωμαϊκή Πάλη σε χώμα.
![](/images/made/images/uploads/posts/_Αγώνες5_637_424_76.jpg)
![](/images/made/images/uploads/posts/_Αγώνες2_637_424_76.jpg)
![](/images/made/images/uploads/posts/_Αγώνες1_637_396_76.jpg)
Δείτε επίσης
- Μια πρωτότυπη μουσικοθεατρική αφήγηση απόψε στο Τυμπάκι
- Nέος δυνατός σεισμός-Αισθητός και στη Μεσαρα
- Λειψυδρία: Χωρίς αντίκρισμα η κήρυξη των δήμων σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης
- Επέτειος 200 χρόνων απο τον θάνατο του αγωνιστή Μιχαήλ Κουρμούλη
- Η πιο ξηροθερμική περιοχή στην Κρήτη η Μεσαρά!