Κυπελλούχος ΕΠΣΗ ο ΠΑΟΚ!

07 May, 2023 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Σε έναν αγώνα-γιορτη για το ποδόσφαίρο στο Τυμπάκι

Ο τελικός ήταν νευρικός από το ξεκίνημα του με δυνατά μαρκαρίσματα και ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις με τον Γιούχτα ν’ απειλεί πρώτος με το σουτ του Δασκαλάκη να μην καταλήγει στην εστία μετά το γύρισμα του Αζίζι.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να προσεγγίσει την περιοχή του Γιούχτα και έμενε κυρίως σε παθητικό ρόλο ωστόσο ήταν εκείνος που κατάφερε τελικά να βρει πρώτος το γκολ. Στο 44ο λεπτό ο Ανωγειαννάκης εκτέλεσε το κόρνερ και στην πορεία της μπάλας προς την εστία του Γιούχτα, ο Αζίζι στην προσπάθεια του να διώξει έβαλε το πόδι του με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0 για την ομάδα του Κρουσώνα.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η ίδια και ο Γιούχτας έχοντας την κατοχή της μπάλας προσπαθούσε να βρει κενούς χώρους προς την περιοχή του ΠΑΟΚ δίχως ωστόσο να προκύψει κάποια σημαντική φάση. Τελικά στο 72′ ήρθε η ισοφάριση για τον Γιούχτα όταν η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή του Βλαχάκη, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσαν ν’ απομακρύνουν και ο Βρεττός με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1.