Εuroleague: Άνοιξε το δώρο της Φενέρ ο Παναθηναϊκός! (HL)

08 October, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ποιος είπε ότι ο μπασκετικός Παναθηναϊκός είναι ξεγραμμένος; Σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς το Τριφύλλι έδειξε ότι είναι πιο ομάδα απ' την εικόνα που είχε στα παιχνίδια με Μονακό και Άρη, έβγαλε αντίδραση στο παρκέ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί της ποιοτικής Φενέρμπαχτσε για τη δεύτερη αγωνιστικη της Euroleague. Οι Πράσινοι που βρέθηκαν στο -5 στα 40 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, τελικά επικράτησαν με 91-87 με ένα επικό come back. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλε στο παρκέ ψυχή και καλά στοιχεία αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για κάτι καλύτερο από την απογοητευτική εικόνα που είχε στα δύο πρώτα παιχνίδια. Και το έκανε με στυλ... Παναθηναϊκό!

Τρομερός Νέντοβιτς

Πέραν του απίστευτου Νέντοβιτς, ο οποίος έπειτα από ένα κακό ξεκίνημα, κατόρθωσε να πετύχει 20 πόντους, σε σπουδαία βραδιά ήταν και ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου (14π., 5ρ., 4ασ.), καθώς και ο Οκάρο Ουάιτ (12π., 9ρ.) με τον Ντάριλ Μέικον (13π.).

H πρώτη περίοδος ήταν πολύ ισορροπημένη με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 20-21 υπέρ της Φενέρ, που στην επόμενη περίοδο έχτισε μια μικρή διαφορά έξι πόντων κι έφτασε μέχρι και το +9. Και πάλι όμως ο Παναθηναϊκός στο φινάλε με τέσσερα καλάθια σε δύο λεπτά μετέτρεψε το 36-45 σε 45-46.

Το ίδιο έργο παίχτηκε και στην τρίτη περίοδο με τη Φενέρ να παίρνει κεφάλι αλλά την ομάδα του Πρίφτη να αντεπιτίθεται στο φινάλε, να μαζεύει τη διαφορά και να κλείνει την περίοδο στο 64-67. Τίποτα δεν άλλαξε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με την τουρκική ομάδα να φτάνει γρήγορα στο +6 (66-72) αλλά με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά ξανά φέρνοντας το ματς στον πόντο πέντε λεπτά πριν απ' το φινάλε (75-76).

Έπειτα από πολύ κόπο και υπομονή ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 36' με 77-76 και τον Νέντοβιτς να έχει πια ξυπνήσει έχοντας πετύχει 14 πόντους. Το Τριφύλλι για πρώτη φορά βρέθηκε για πρώτη φορά στο +3 αλλά η Φενέρ με πρωταγωνιστή τον Βέσελι και με τέσσερα σερί καλάθια βρέθηκε ξανά στο +5 (82-87) ένα λεπτό πριν απ' το φινάλε. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ροζ φύλλο αγώνα θα κατέληγε στην τουρκική ομάδα, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο μείωσε στον πόντο με τέσσερις σερί ελεύθερες βολές (86-87), κι άλλες πέντε (!) στη συνέχεια έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν με ανέλπιστο αλλά εντυπωσιακό τρόπο.

Στη... διαβολοβδομάδα της Euroleague που ακολουθεί ο Παναθηναίκός ταξιδεύει στην Ισπανία για ματς με την Μπασκόνια (12/10) και τη Ρεάλ Μαδρίτης (15/10).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9 (2), Μέικον 13 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 λάθος), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 14 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 12 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φλόιντ 8, Νέντοβιτς 20 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 11/11 βολές), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ, Σαγιόκ, Μαχμούτογλου, Ντε Κολό 16 (1), Χένρι 12 (2), Πιερ 10 (1), Μπαρτέλ, Γκούντουριτς 8 (2), Βέσελι 18 (8/14 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπούκερ 14 (7 ριμπάουντ), Πολονάρα 9 (2).