Euroleague: Πάλεψε στη Μόσχα,αλλα έφυγε ηττημένος (hl)

23 October, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

ΟΟλυμπιακός άρχισε δυναμικά το παιχνίδι στη Μόσχα, ο Ντόρσεϊ έκανε καταπληκτική εκκίνηση, αλλά στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη και γνώρισαν την ήττα με 88-82 για τη Euroleague.

Ρεκόρ καριέρας ο Ντόρσεϊ

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα στο ματς και την εξαιρετική εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ (ρεκόρ καριέρας με 32π. και 7/10 3π.) οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν αντίδοτο στην εξαιρετική εμφάνιση του Ουίλ Κλάιμπερν, μιας και κάθε φορά που πλησίαζαν στο σκορ η ΤΣΣΚΑ, εύκολα ή δύσκολα, έβγαζε την απαραίτητη ποιότητα και ξέφευγε. Την ίδια στιγμή, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα νικηφόρα παιχνίδια της η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε τον αναγκαίο επιθετικό πλουραλισμό. Έτσι, επιστρέφει στην Ελλάδα με άδειες αποσκευές και στρέφει την προσοχή της στην προσεχή «διαβολοβδομάδα».

Τρομερή εμφάνιση και μεγάλα καλάθια σε κρίσιμες στιγμές από τον Ουίλ Κλάιμπερν που ολοκλήρωσε στο ματς με 29 πόντους (6/8 2π., 3/8 3π., 8/8 βολ.). Σημαντική επιθετική συνεισφορά και από τους Λούντμπεργκ, Μπολομπόι που σκόραραν έκαστος από 16 πόντους για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (4-1). Μαγική αλλά μοναχική εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους και 7/10 τρίποντα. Από εκεί και πέρα μόνο ο Ζαν-Σαρλ μπόρεσε να ξεχωρίσει έχοντας 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ακολούθησε το Έθνος στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr

Στην «διαβολοβδομάδα» που ακολουθεί ο Ολυμπιακός (3-2) έχει δύο εντός έδρας αναμετρήσεις, την Τρίτη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου (26/10, 21:00) και την Πέμπτη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε (28/10, 21:00).

Ο Ολυμπιακός άρχισε εξαιρετικά το ματς και μόλις στο 4' βρέθηκε στο +10 (2-12) και στο 9' στο +11 (12-23). Όμως η ΤΣΣΚΑ  με ένα 8-2 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό μάζεψε τη διαφορά στο 20-25. Πριν από τα μισά της δεύτερης περιόδου η ρωσική ομάδα είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο όχι μόνο δεν ξανάχασε αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου βρισκόταν εκείνη στο +10 (48-38).

Η τρίτη περίοδος άρχισε με την ΤΣΣΚΑ να παραμένει «καυτή» φτάνοντας μέχρι και τους +16 (66-50). Αυτή τη φορά ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε στους επτά πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-59). Στο 31' οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε απόσταση ενός τριπόντου (66-63) αλλά η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι έφτασε σε διαφορά ασφαλείας κι εν τέλει έκλεισε το ματς στο 88-82.