Euroleague: “Πικρή” ήττα στη Βιτόρια για τον Παναθηναϊκό (hl)

13 October, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Τα αποτελέσματα της Τρίτης

Αδίκησε τον εαυτό του ο Παναθηναϊκός και με λανθασμένες επιλογές στο φινάλε του ματς ηττήθηκε από την Μπασκόνια για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Οι Πράσινοι του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλαν θετικά στοιχεία στο παρκέ, έδειξαν ότι έχουν προοπτική αλλά λύγισαν στο φινάλε με 81-79 κυρίως εξαιτίας των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ.

Έγραψε 22 πόντους ο Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει ένα μεγάλο διπλό στη Fernando Buesa Arena, καθώς έπαιξε κατά διαστήματα την άμυνα που ήθελε ο Δημήτρης Πρίφτης και βρήκε... μαζεμένο σκοράρισμα από τους Ιωάννη Παπαπέτρου (22π.) και Ντάριλ Μέικον (13π.). Όμως, αυτό το διπλό για το βελτιωμένο «τριφύλλι» δεν ήρθε. Ο λόγος; Τα μαζεμένα χαμένα ριμπάουντ. Οι Βάσκοι έκαναν... πάρτι μέσα στη ρακέτα (15 επ. ριμπ.), ανανέωσαν τις κρίσιμες κατοχές και εν τέλει πανηγύρισαν την πρώτη φετινή τους νίκη στην Euroleague. Έτσι, και οι δύο ομάδες έχουν πια 1-2 ρεκόρ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά σταδιακά το ισορρόπησε και το έφερε στα μέτρα του, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 15-17 με ένα μίνι σερί 7-0 (από 15-10). Οι δυο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, σε διαφορά καλαθιού καθόλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου με εξαίρεση το φινάλε, οπότε τα απανωτά λάθη των Πρασίνων επέτρεψαν στην Μπασκόνια να μετατρέψει το 34-35 σε 40-35.

Η Μπασκόνια άρχισε την τρίτη περίοδο με 3/3 τρίποντα κι έφτασε τη διαφορά στο +11 (49-38). Ο Παναθηναϊκός όμως αφυπνίστηκε κι απάντησε με ένα εξαιρετικό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (57-59). Η Μπασκόνια όμως έκλεισε την περίοδο στο +3 (70-67). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά και σασπένς καθώς οι Πράσινοι του Τριφυλλιού με δύο τρίποντο έφεραν το ματς στα ίσια (79-79) ένα λεπτό πριν απ' το φινάλε.

Στο τελευταίο λεπτό όμως οι επιλογές των Πρασίνων δεν ήταν οι ορθές, ο Παπαπέτρου αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έχασε την ευκαιρία για να φύγει με τη νίκη από τη Χώρα των Βάσκων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).

Τα άλλα ματς της Euroleague

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο «υπέγραψε» το αήττητο της Βιλερμπάν στην εφετινή Euroleague, απέναντι μάλιστα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, τη στιγμή που δίχως απώλειες ολοκλήρωνε τις υποχρεώσεις της στην 3η αγωνιστική και η Αρμάνι Μιλάνο, έχοντας MVP τον Κώστα Μήτογλου. Νέα «σφαλιάρα» για τη Φενερμπαχτσέ, αυτή τη φορά από την Άλμπα στο Βερολίνο.

Στο Βιλερμπάν, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έκαμψε με 75-73 την αντίσταση της Αναντολού Εφές, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να «σφραγίζει» τη νίκη στα 12΄΄, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι σε άστοχο σουτ του Ντίλαν Οσετκόβσκι. Ο Σέιν Λάρκιν αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο για την τουρκική ομάδα, η οποία συνεχίζει χωρίς νίκη (ρεκόρ 0-3).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους, ενώ 10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος ήταν ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο στα 18 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Από την Αναντολού των 20 λαθών ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους, αλλά και 8 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73

Στο Βερολίνο, η Άλμπα εξαργύρωσε το δεύτερο ημίχρονό της, όταν με ρεκόρ παραγωγικότητας (σημείωσε 57 πόντους), κάλυψε την κακή επιθετικά δεύτερη περίοδο της (9π.), σηκώνοντας κεφάλι στο σκορ και φτάνοντας άνετα στο τελικό 84-70. Με την αποψινή νίκη οι Γερμανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, υποχρεώνοντας την τούρκικη ομάδα στη δεύτερη ήττα της και μάλιστα διαδοχική (είχε προηγηθεί η ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό).

Πρωταγωνιστές της επίθεσης των νικητών οι Μάοντο Λο και Όσκαρ Ντα Σίλβα με 21 και 22 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από τη Φενέρ προσπάθησε ο Νάντο ντε Κολό με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70

Στο Μιλάνο, η Αρμάνι δε δυσκολεύτηκε να διευρύνει το αήττητο της σε 3-0, επικρατώντας με 83-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που  πλέον έχει ρεκόρ 1-2. Οι Ιταλοί εξασφάλισαν από το πρώτο δεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία εκτόξευσαν στο +20 στο δεύτερο και με συντήρηση δυνάμεων έφτασαν χωρίς άγχος στο τελικό σκορ.

MVP των νικητών ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε απολογισμό 16 πόντους (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέβον Χολ με 17 πόντους. Από πλευράς Μακάμπι, ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 19 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 52-30, 63-49, 83-72

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στον ρωσικό «εμφύλιο». Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υπερασπίστηκε άνετα την έδρα της με 77-67, απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (2-1).Το ντέρμπι ανέδειξε γρήγορα νικητή, με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει στο 5΄ με +11 (13-2) και να μην απειλείται στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, χάρη στον... κεφάτο Τορνικέ Σενγκέλια, ο οποίος φρόντισε να υπερκαλύψει το κενό που έχει προκύψει στη γραμμή ψηλών της ομάδας από τον τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοφ και τον ανέτοιμο Κένεθ Φαρίντ.

Ο Γεωργιανός ήταν μία ομάδα μόνος του, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους (ρεκόρ καριέρας στη Euroleague), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Από τη Ζενίτ ο Τζόρνταν Λόιντ με 19 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67

Την πρώτη νίκη της στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν ενώπιον του κοινού της. Η ρωσική ομάδα επικράτησε με 73-70 της Μπάγερν Μονάχου, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, έχοντας επιστρέψει από το -16 με πρωταγωνιστές της ανατροπής τους Μάριο Χεζόνια (15π., 6ρ.), Λορέντζο Μπράουν (17π.) και Αϊζάια Κάνααν (21π.).

Η Ούνικς πλήρωσε τα διαδοχικά λάθη της στο πρώτο ημίχρονο και στο 16΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το εις βάρος της 19-35. Ωστόσο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Χεζόνια άναψε τη... σπίθα της αντεπίθεσης, η άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους και με τον Κάνααν να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, οι Ρώσοι όχι μόνο κάλυψαν το -16, αλλά στο 36΄ βρέθηκαν και στο +10 (65-55), «σφραγίζοντας» τη νίκη, καθώς ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την Μπάγερν, προκειμένου να διεκδικήσει το «διπλό», με τους Γερμανούς να μετρούν πλέον τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 26-37, 45-50, 73-70