Ολυμπιακός - Μακάμπι 65-90

02 November, 2019 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερά ευάλωτος στην άμυνα, η Μακάμπι είχε τα μεγάλα σουτ (13/28 τρίποντα) και οι Πειραιώτες ηττήθηκαν ξανά στο ΣΕΦ με 90-65 , σπαταλώντας το «διπλό» με την ΤΣΣΚΑ.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ρυθμού, φτάνοντας στο +7 (22-29) με τον Έισι. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην επίθεση, χάνοντας σουτ, τρίποντα και βολές, με τον Γουίλμπεκιν με τρίποντο να "γράφει" το 30-38 στο 17'. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε, φτάνοντας και στο +10 (35-45) με τον Κοέν. Στο τέλος, όμως, ο Πάντερ μάζεψε την διαφορά με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 40-45.

Στη τρίτη περίοδο, ο Πολ με τρίποντο μείωσε σε 43-45, αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, καθώς με τα τρίποντα των Κάσπι και Γόλτερς, έφτασε και πάλι στο +9 (50-59) στο 25'. Ο Πάντερ ήταν εκνευριστικά άστοχος, μετρώντας 1/8 σουτ στο ματς, σε αντίθεση με τους "κίτρινους", οι οποίοι με τον Ντιμπαρτολομέο από τη περιφέρεια, έφτασαν και στο +12 (52-64) στο 28'. Ο Ολυμπιακός είχε εμφανείς αδυναμίες στην άμυνα, δεχόμενος πάνω από 20 πόντους σε κάθε περίοδο, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους Ισραηλινούς στο +12 (56-68).
Στη τελευταία περίοδο, η Μακάμπι έβαζε τρίποντα ακόμη και με τον Τάιους, με τον Χάντερ με κάρφωμα στον αέρα να εκτοξεύει την διαφορά στο +16 (59-75) στο 36'. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν παραδοθεί στις διαθέσεις των Ισραηλινών, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει το "διπλό" στο ΣΕΦ με σκορ 65-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90